Rzęsy mają ogromną rolę w naszym organizmie. Nie tylko pełnią funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim ochronne. Chronią oko przed niespodziewanymi paprochami, brudem i kurzem. Jeżeli wypadają w nadmiernej ilości, mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem.
Utrata rzęs to naturalna sprawa
Faktem jest, że każdego dnia wypada nam kilka rzęs. Jest to zabieg bardzo naturalny i jeżeli nie przekracza statystycznych pięciu sztuk, to wszystko jest w porządku. Rzęsy, podobnie jak włosy, ulegają czasowej wymianie. Na miejsce tej która wypadła, rosną następne. Jednak, gdy liczba ta jest większa, warto zrobić sobie, chociaż podstawowe badania celem wyeliminowania potencjalnych chorób.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Jest kilka powodów, przez które możesz borykać się z wypadającymi rzęsami. Jednym z najczęściej spotykanych jest niewłaściwa pielęgnacja wokół oka. Zwróć uwagę na kosmetyki, które używasz do demakijażu oczu. Zdarza się, że to właśnie one uczulają i tym samym sprawiają, że rzęsy stają się łamliwe oraz częściej wypadają.
Bezwzględnie trzeba pamiętać o codziennym demakijażu. Co wieczór więc przemywaj okolice oczu specjalnie dedykowanym mleczkiem lub używaj wygodnej dla siebie formy oczyszczenia twarzy i rzęs. Pozostawienie resztek tuszu do rzęs może zbytnio je obciążać a w rezultacie, będą o wiele szybciej wypadać.
Zastanów się również, czy musisz przyklejać na codzień sztuczne rzęsy. Zabieg ten, wbrew zapewnieniom kosmetyczek, może prowadzić do znacznego osłabienia rzęs a nawet ich uszkodzenia. Może się również tak zdarzyć, że przy długotrwałym noszeniu sztucznych rzęs, te naturalne będą o wiele słabsze i bardziej łamliwe.
Niezbyt dobrym pomysłem jest również stosowanie zalotki. To stare jak świat urządzenie do podkręcania rzęs cudownie działa, jednak nie wpływa dobrze na kondycję samych rzęs. O wiele rozsądniejszym wyborem jest zabieg laminowania rzęs.
Jakie choroby świadczą o wypadaniu rzęs?
Przede wszystkim są to wszystkie schorzenia związane z wrażliwą okolicą oka. Będzie to więc zapalenie brzegów powiek, objawiające się nie tylko pieczeniem i zaczerwienieniem, ale i uporczywym swędzeniem. Przewlekły stan zapalny może prowadzić do nadmiernego wypadania rzęs.
Inną, o wiele bardziej poważną chorobą jest rak brzegu powieki, zaburzający naturalny proces wzrostu rzęs. Innym zaburzeniem jest trichotillomania, czyli choroba psychiczna polegająca na niekontrolowanym wyrywaniu sobie włosów, brwi i rzęs. Osoba chora w ten sposób stara się rozładować stres.
Gdy wypadają nie tylko rzęsy, ale i włosy
Wypadające w nadmiarze rzęsy mogą zapalić nam lampkę ostrzegawczą. To wyraźny sygnał, że w organizmie coś złego się dzieje. Jednak jeżeli prócz nich, w nadmiarze traci się włosy oraz brwi, niezwłocznie należy udać się do lekarza, aby zrobić odpowiednie badania. Organizm daje bardzo wyraźny sygnał na to, że coś niedobrego się dzieje.
Objawy te mogą świadczyć o chorobach tarczycy, zarówno w postaci niedoczynność, jak i nadczynności. Może być to również łysienie, spowodowane przewlekłą gorączką, grypą czy anemią. Wypadanie włosów i rzęs może również świadczyć o przewlekłych chorobach zapalnych takich jak toczeń, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jednocześnie może to również być reakcja organizmu na przebywanie w przewlekłym stresie czy odpowiedź na niektóre, zażywane przez dłuższy czas leki.
Jedno jest pewne – absolutnie nie wolno bagatelizować jednoczesnego nadmiernego wypadania rzęs, brwi i włosów. Wtedy jak najszybciej trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu i omówić z nim objawy. Ten z pewnością zleci komplet badań, na podstawie których zostanie przeprowadzona kuracja.