Przez wiele lat przebarwienia traktowano jako normalną reakcję organizmu na działanie słońca i innych czynników zewnętrznych. Dopiero niedawno zaczęto jednak otwarcie mówić o tym, że można im przeciwdziałać. Zamiast wydawać miliony monet na kremy i olejki, wykorzystaj to, co masz w kuchni. Zdziwisz się, jak skuteczne mogą być domowe sposoby na przebarwienia!
Przebarwienia na skórze – skąd się biorą?
Tendencję do ich powstawania mamy zapisaną w genach, jednak nawet ci najbardziej odporni mogą się ich nabawić podczas nieodpowiedzialnego plażowania. Kremy z filtrem skutecznie chronią przed przebarwieniami pod warunkiem, że używa się ich przez cały rok. Przebarwienia na skórze są związane z wystąpieniem w organizmie zaburzeń związanych z produkcją melaniny. Promienie UV przenikające do skóry, skutecznie zaburzają powstawanie melanocytów.
Nie da się również ukryć, że przebarwienia są wpisane z upływający czas i ich powstawianie jest bardziej prawdopodobne w starszym wieku. Na tę dolegliwość często skarżą się również osoby borykające się z huśtawką hormonalną albo kobiety w ciąży. Większe ryzyko jego powstawania związane jest też z przyjmowaniem antykoncepcji doustnej. Absolutnie uważaj na słońce, jeżeli masz cerę trądzikową albo pokrytą bliznami.
To zrób, kiedy przebarwienia się pojawią
Jednym z najczęstszych produktów dostępnych w domu, które z powodzeniem pomogą w walce z przebarwieniami jest aloes. Ta popularna roślina jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych, a jak się okazuje dzięki aloninie, świetnie działa w walce z przebarwieniami. Używaj jednak tego środka z rozwagą, bo zbyt duże stężenie może podrażnić wrażliwą skórę.
Postaraj się nakładać niewielką ilość żelu aloesowego na każdą ciemną plamę, która cię niepokoi. Zrób to przed snem, aby podczas odpoczynku, substancje odżywcze mogły zadziałać jak najlepiej. Rano zmyj wszystko ciepłą wodą. Powtarzaj to do czasu, aż przebarwienia zupełnie znikną.
Kolejnym dobrym sposobem jest przemywanie twarzy zieloną herbatą. Ten dobroczynny napar jest znany od stuleci ze swoich świetnych właściwości. Dobrze działa nie tylko na ciało, psyche, ale i na skórę. Zaparz łyżeczkę zielonej herbaty w filiżance, następnie ostudź i traktuj jako tonik. Możesz też zamoczyć cały wacik i przyłożyć go bezpośrednio na największe przebarwienia.
Czy cebula pomaga na przebarwienia?
Tak, ale tylko czerwona. Dzięki zawartości wielu składników odżywczych nie tylko sprawia, że cera jest rozjaśniona, ale i wolna od przebarwień. Warto więc raz w tygodniu przyłożyć plasterek czerwonej cebuli na powstałe przebarwienia. Nie trzymaj jednak zbyt długo, aby nie podrażnić skóry. W drogerii poszukaj również kremów rozjaśniających właśnie z wyciągiem z czerwonej cebuli w składzie.
Mleko i cytryna na przebarwienia
Każdy, kto chociaż raz doświadczył poparzenia słonecznego, wie jaką ulgę może przynieść kefir czy jogurt nałożony na podrażnioną skórę. Podobne działanie ma również na przebarwienia. Zrób okład z produktów mlecznych i trzymaj na skórze około 15 minut. Jeżeli to dla ciebie za dużo, postaraj się przemywać twarz nasączonym w mleku wacikiem.
Kolejnym produktem na przebarwienia, sprawdzonym przez nasze babcie, jest sok z cytryny. Witamina C sama w sobie cudownie działa na skórę, rozświetlając ją i przyjemnie napinając. Jeżeli masz do zlikwidowania ciemne plamy, wyciśnij sok z połowy cytryny. Następnie zamocz w nim wacik i przykładaj na pół godziny do miejsca z przebarwieniami. Po około 2 miesiącach problem powinien znikać. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz suchą i wrażliwą skórę, rozcieńczaj sok z cytryny wodą i połącz z miodem.