Jak ukryć niedoskonałości na twarzy? Poznaj skuteczne sposoby

Niedoskonałości na twarzy są jednym z najpopularniejszych problemów skórnych, który może mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i nie mieć nic wspólnego z hormonami. Wiele osób odczuwa wewnętrzny dyskomfort, kiedy musi wystawić swoją twarz na światło dzienne bez żadnego zamaskowania krostek. Istnieje jednak wiele metod, które pozwalają na skuteczną walkę z nimi. Jak zatem pozbyć się niedoskonałości i zapobiegać ich nawrotom? Podpowiadamy.

Czym są niedoskonałości na twarzy?

Niedoskonałości na twarzy są niczym innym jak krostkami bądź grudkami pod różną postacią. Główną przyczyną powstawania niedoskonałości na twarzy jest trądzik. Jest on dermatozą o charakterze przewlekłym. Występuje w różnych odmianach, która dotyka gruczołów na skórze i zaburza ich prawidłową pracę. Trądzik pospolity najczęściej objawia się nadprogramową produkcją sebum, która jest bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych.

Trądzik na twarzy najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych towarzyszących chociażby dojrzewaniu czy ciąży. Istotne są również uwarunkowania genetyczne – jeśli wśród naszych bliskich występuje tendencja do niedoskonałości, bardzo prawdopodobne, że my także będziemy się z nimi zmagać.

Co wpływa na pojawianie się niedoskonałości na twarzy?

Na kondycję naszej cery może wpływać również nasz styl życia. Istotnym czynnikiem okazuje się niewłaściwa dieta, pełna wysoko przetworzonych produktów bogatych przykładowo w konserwanty, sztuczne barwniki, regulatory smaku czy cukier. Niedoskonałości zdecydowanie częściej pojawiają się u osób, które nie stronią od używek, w tym m.in. napojów energetycznych, tytoniu czy alkoholu.

Zły wpływ ma również znikoma aktywność fizyczna oraz niedobór snu. Powoduje to zwiększoną produkcję łoju, przez co skóra staje się tłusta, a pory zatykają się. Przyczyny nasilającego się problemu z niedoskonałościami na twarzy bardzo często można także upatrywać w stosowaniu źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji cery czy braku odpowiedniej higieny.

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy?

Aby pozbyć się niedoskonałości z twarzy, warto pamiętać, że celowe wyciskanie krostek i próby ich zdrapania nie jest najlepszym pomysłem. Można bowiem nabawić się stanu zapalnego. W ten sposób rozsiewamy bakterie dalej, jak również możemy przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania blizn potrądzikowych. Pierwszym krokiem do zredukowania trądziku będzie zatem wyeliminowanie czynników, które mogą go wywoływać.

Warto zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych, czyli wprowadzić do swojej diety żywność bogatą w świeże owoce i warzywa. Są one źródłem cennych witamin i minerałów. Należy wystrzegać się tłustych produktów, które mogą zwiększyć produkcję sebum. Nie można jednak zapominać o kosmetykach – krem z ceramidami do twarzy świetnie się tutaj sprawdzi.

Jak ukryć niedoskonałości na twarzy?

Niedoskonałości na twarzy często sprawiają, że czujemy się źle we własnej skórze. Mankamenty cery można jednak skutecznie tuszować dzięki magii makijażu. Warto jednak pamiętać o tym, aby stosować takie kosmetyki, które pozwolą naszej skórze oddychać. Zatem jak ukryć niedoskonałości na twarzy?

Aplikacja ciężkich podkładów czy korektorów, które zawierają trudno rozkładające się składniki, może blokować wydzielanie sebum, a co za tym idzie – możliwość pojawienia się kolejnych wyprysków. Lepiej stosować delikatne korektory bądź podkłady, które nie będą utrudniać skórze naturalne przepuszczanie tlenu. Dobrze jest również powstrzymywać się od dużego wysiłku, jeśli planujemy wielkie wyjście.