Cera tłusta — jak ją rozpoznać?

Typ skóry zazwyczaj jest uwarunkowany genetycznie. Świecące się policzki nos, i czoło to tylko niektóre charakterystyczne cechy nadmiaru sebum, jaki towarzyszy posiadaczką cery tłustej. W jaki sposób ją rozpoznać i jak pielęgnować? Podpowiadamy.

Rozpoznanie skóry tłustej

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy jesteś posiadaczką cery tłustej, jest jej dokładne umycie i obserwacja jak się zachowuje. Jeżeli błyszczy się niezależnie od tego czy nałożysz na nią krem, czy też nie, a po umyciu jej wodą z mydłem nie odczuwasz dyskomfortu, pieczenia lub przesuszenia, najprawdopodobniej jesteś posiadaczką cery tłustej. Istnieje też test chusteczki. Umyj twarz wodą z mydłem i pozostaw na 30 – 60 minut. Następnie zaobserwuj, jak twoja skóra wygląda w lustrze. Czy się świeci, czy też nie. Przyłóż jedną warstwę chusteczki higienicznej do twarzy i sprawdź, czy pozostają na niej tłuste plamy. Jeśli tak, najprawdopodobniej twoja cera ma skłonność do produkcji zbyt dużej ilości sebum i jest tłusta.

Cechy charakterystyczne cery tłustej

Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Posiadaczki takiej skóry zazwyczaj świecą się niezależnie od tego czy nałożą na twarz jakieś kosmetyki, czy też nie. Cechy charakterystyczne cery tłustej to również rozszerzone, widoczne pory i skłonność do powstawania trądziku. Jej zaletą jest jej grubość. Jest grubsza niż pozostałe typy cer, dlatego też nie są widoczne na niej naczynia krwionośne, żyłki i pajączki.

Pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta tak samo jak każda inna wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

  • Pierwszym i najważniejszym etapem jest oczyszczanie skóry. Należy do tego użyć kosmetyków dedykowanych do cery tłustej, które mają nieco silniejsze działanie usuwające nadmiar sebum i przywracające skórze zdrowy wygląd. Najlepiej stosować preparaty beztłuszczowe, regulujące wydzielanie sebum.
  • Kolejnym krokiem jest tonizacja, której zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowego pH.
  • Ostatnim krokiem jest nałożenie kremu. Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, pewnie obawiasz się, że dodatkowo spotęguje on świecenie się skóry. Wybierz delikatny krem nawilżająco-matujący najlepiej wyposażony w filtr UV, który ograniczy wydzielanie sebum.
  • Nie zapominaj również o regularnym wykonywaniu peelingów i maseczek. Najlepiej sprawdzą się glinki, które usuwają nadmiar sebum i pozostawiają skórę matową.