Jest to kosmetyk powszechnie dostępny a pod etykietką „emulsja do twarzy” kryje się wiele ciekawych i dobrych w działaniu kosmetyków. Jej walory doceniają najbardziej posiadaczki cery suchej, jednak właściwie każda skóra polubi się z emulsją.
Czym właściwie jest emulsja?
Z chemicznego punktu widzenia to układy składające się z niemieszających się cieczy, jednak jedna z nich jest rozproszona bezpośrednio w drugiej. Na pierwszy rzut oka to jednolita masa, jednak pod mikroskopem dokładnie widać, że to tylko złudzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje emulsji. Pierwsza z nich to woda w oleju (W/O) i druga, olej w wodzie (O/W).
Prócz tego w każdej emulsji znajdują się emulgatory, które mają właściwości hydrofobowo- hydrofilowe. Te z kolei tworzą odpowiednią warstwę na powierzchni skóry, umożliwiając działanie kosmetyku. Takim emulgatorem może być żelatyna, agar, lanoliną czy mydło. W hierarchii kosmetycznej, emulsja plasuje się między kremem a lotionem. Kosmetyk ten z całą pewnością jest gęstszy niż esencja i olejek.
Zastosowanie emulsji
Kiedy wejdziesz do pierwszej lepszej drogerii kosmetycznej, z pewnością trafisz na cały regał z emulsjami. W tej formie są zarówno produkty do oczyszczania skóry, jak i balsamy nawilżające do ciała. Bardzo popularne są również mleczka do demakijażu oraz szampony i odżywki do włosów. Trochę rzadziej spotykane są produkty do kąpieli. Jednak w tę formię idealnie wchodzą wszelkiego rodzaju płyny umilające długą kąpiel.
Zobacz również: Błyskawiczne sposoby na piękną cerę!
Jak i kiedy stosować?
Wszelkie preparaty związane z pielęgnacją twarzy i ciała nakładamy na oczyszczoną i suchą skórę. Jeżeli jesteś zwolenniczką wieloetapowego oczyszczania, emulsja będzie nakładana między olejami a kremem nawilżającym, czyli pod sam koniec tego procesu. W przypadku tego kosmetyku sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej. Twoja skóra i tak przyjmie tylko określoną ilość danego specyfiku, więc nie ma potrzeby zostawiania na skórze nieprzyjemnego filmu. Jeżeli używasz emulsji do demakijażu, nakładaj ją na wacik, a następnie przyłóż do skóry. Okolice oczu traktuj bardzo delikatnie.