Jak rozpoznać swój typ skóry?

Rodzaj skóry zazwyczaj jest uwarunkowany genetycznie, ale na jej kondycję ma wpływ również wiele innych czynników, w tym odpowiednio dobrana pielęgnacja. Aby móc odpowiednio dbać o swoją cerę, musimy wiedzieć, z jakim typem mamy do czynienia. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy.

Jakie wyróżniamy typy cery?

Wyróżnia się kilka podstawowych typów cery, a także ich kombinacji. Mimo że jest to czynnik uwarunkowany genetycznie, to przyczyny zewnętrzne również czasami oddziałują na skórę tak mocno, że całkowicie zmienia się jej kondycja, a nawet typ. Wyróżniamy skórę:

  • suchą,
  • tłustą,
  • normalną,
  • mieszaną,
  • wrażliwą.

Czasami mamy do czynienia z sytuacją kiedy jedna osoba posiada kilka typów skóry. Na przykład tłustą w strefie T a przesuszoną na policzkach.

Jak określić swój typ cery?

Określenie typu cery pomoże nam dobrać odpowiednią pielęgnację i rodzaj kosmetyków. W tym celu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jak nasza skóra twarzy zachowuje się zaraz po umyciu jej wodą z mydłem, po zastosowaniu tłustego kremu, a także podczas warunków atmosferycznych takich jak: słońce, wiatr czy suche powietrze.

Test na typ skóry

Najprostszym testem jest dokładnie umycie twarzy i osuszenie jej ręcznikiem, a następnie pozostawienie skóry soute przez około 30 minut. Po tym czasie należy sprawdzić w lustrze, w jakiej kondycji jest nasza cera.  Czy jest sucha, swędzi, czy łuszczy się, a także czy pojawiają się na niej tłuste fragmenty sebum. Warto po upływie kolejnych 30 minut przyłożyć pojedynczą warstwę chusteczki higienicznej do twarzy i sprawdzić, czy pozostają na niej tłuste plamki. Jeżeli na czole, nosie i brodzie zaobserwujemy mokre elementy, wówczas oznacza to, że nasza skóra jest mieszana. Jeśli zaś cała chusteczka jest tłusta, mamy do czynienia z cerą tłustą.  Jeżeli jest sucha wówczas mamy cerę wrażliwą lub suchą.

Jeżeli po tym teście nadal nie wiemy jaki typ cery posiadamy, najlepiej udać się do kosmetologa lub dermatologa. Taki specjalista fachowo przy użyciu specjalnych narzędzi oceni stan naszej skóry. Określ jej typ, a także dobierze odpowiednią dla niej pielęgnację.