Jak poprawnie tonizować twarz?

Tonizowanie naszej skóry to kolejny etap jej podstawowej pielęgnacji, który powinien być wykonany po zmyciu makijażu i umyciu twarzy. Jego zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH skóry i przygotowanie jej do kolejnych kroków pielęgnacji. Jak poprawnie to robić i dlaczego to tak ważny etap? Podpowiadamy.

Tonizacja skóry, czyli przywracanie jej naturalnego pH

Naturalne pH naszej skóry mieści się w zakresie między 3,5 a 5,5 i po każdym umyciu twarzy zostaje zaburzone, ze względu na to, że zastosowana woda, środki do demakijażu, oleje lub żele uszkadzają naszą naturalną barierę ochronną, przez co jest ona bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników. Wyrównanie poziomu pH, czyli doprowadzenie odczynu skóry naszej twarzy do lekko kwaśnego sprawia, że wygląda ona zdrowo, ogranicza występowanie podrażnień, nawadnia ją i eliminuje uczucie suchości.

Jaki wybrać tonik?

Przede wszystkim pamiętajmy, by stosować kosmetyki dedykowane naszej cerze, które odpowiadają na jej potrzeby. Tak więc jeżeli nasza skóra jest wrażliwa, trądzikowa lub sucha, wybierzmy produkt, który jest dla niej odpowiedni. Pamiętajmy również że tonizowanie skóry może odbywać się tylko przy pomocy toniku. Nie może być on zastąpiony np. płynem micelarnym, ponieważ to zupełnie inny kosmetyk, który nie wpływa na pH naszej skóry, więc nie będzie w stanie go przywrócić do odpowiedniego poziomu.

Jak stosować tonik?

Tonik to drugi krok pielęgnacji. Oznacza to, że stosuje się go po oczyszczeniu naszej skóry. W pierwszym kroku zmywamy makijaż i myjemy twarz przy pomocy pianki lub żelu, a w drugim stosujemy tonik. Trzecim będzie nałożenie kremu i dalszej pielęgnacji. Tonik powinniśmy stosować zarówno rano jak i wieczorem, a także po każdym umyciu twarzy. Możemy go aplikować przez roztarcie w dłoniach i wcieranie go w skórę lub nasączenie wacika i delikatne przetarcie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Na rynku dostępne są również toniki z atomizerem. W takim wypadku należy spryskać twarz z odległości 10 -15 cm. Nie musimy czekać aż kosmetyk wyschnie, możemy na jeszcze wilgotną od toniku twarz nakładać krem i dalsze etapy pielęgnacji.