Jak skutecznie oczyszczać twarz?

Codzienne oczyszczanie twarzy to jeden z kluczowych elementów higieny i pielęgnacji naszej cery. Zarówno rano jak i wieczorem musimy ją umyć, aby oczyścić pory i pozbyć się nadmiaru sebum. Jak skutecznie to zrobić? Podpowiadamy.

Jak często należy myć twarz?

Twarz powinniśmy myć zarówno rano jak i wieczorem. Kiedy chodzimy cały dzień w makijażu, nasze gruczoły łojowe produkują sebum, do którego przykleja się kurz i zanieczyszczenia. Przed pójściem spać konieczne jest wykonanie porządnego oczyszczania twarzy tak, aby wszelkie resztki makijażu, kurz i zanieczyszczenia zostały z niej zmyte. Niezależnie od tego, czy posiadamy cerę suchą, tłustą, mieszaną czy trądzikową pozostawienie makijażu na twarzy na noc w najlepszym wypadku skończy się niedoskonałościami i zaskórnikami. Również rano twarz należy myć, ponieważ pielęgnacja, którą nakładamy wieczorem, powoduje, że nasza skóra zaczyna się pocić, a do tego kontakt z poduszką i roztoczami oraz mikroorganizmami powoduje, że rano cera nie jest już czysta. Dlatego, aby przygotować ją odpowiednio do dalszych kroków pielęgnacji i makijażu, musimy ją oczyścić.

Czego używać do mycia twarzy?

Mamy kilka możliwości oczyszczania twarzy. Który będzie dla najlepszy, zależy od tego, jakie potrzeby ma nasza skóra, ile mamy czasu i jaki prowadzimy tryb życia.

Metoda OCM

Metoda OCM, czyli olejowanie twarzy wykorzystuje olejki lub mieszaniny olejów, które nałożone na twarz skutecznie zmywają makijaż i sebum. Jest to również świetny zabieg pielęgnacyjny, który nawilża naszą skórę, regeneruje ją i przywraca jej naturalne pH. Możemy użyć w tym celu np. olejku rycynowego połączonego z bazowym.

Żel do mycia twarzy

Niezależnie od tego czy decydujemy się na metodę OMO, czy też nie musimy użyć żelu lub pianki do twarzy. Oczyszcza on naszą twarz z resztek makijażu, pielęgnacji lub oleju, który wcześniej zastosowaliśmy. Zwróćmy uwagę na to, aby był to produkt hipoalergiczny, najlepiej dedykowany do naszej skóry. Absolutnie nie powinniśmy używać do mycia twarzy tradycyjnego mydła, ponieważ zaburza ono naturalne pH naszej skóry i może powodować jej podrażnienia i przesuszenia.