Substancje zawarte w kosmetykach, których powinniśmy unikać

Choć lista zakazanych składników używanych do produkcji kosmetyków jest na bieżąco sprawdzana i aktualizowana to nadal niektóre z nich zawierają w sobie pewne składniki, których lepiej unikać.

W tym celu w trakcie zakupu warto swoją wiedzę opierać na składzie danego produktu, a nie na opinii influencerów czy znajomych.

Czego nie powinny zawierać kosmetyki?

Składniki te choć nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia to jednak mogą powodować zły stan zdrowia skóry lub włosów. Aby tego uniknąć to warto zapamiętać listę składników, których dany produkt nie powinien zawierać. Należą do nich między innymi:

  • parabeny,
  • konserwanty,
  • silikony,
  • detergenty takie jak SLS i SLES,
  • oleje mineralne,
  • parafiny,
  • dodatki perfum,
  • sztuczne barwniki.

Niestety dla zwykłego laika bardzo trudno rozpoznać część z tych substancji, ponieważ większość z nich jest znana pod innymi nazwami. I tak składniki SLS i SLES, których zadaniem jest łączenie wody z tłuszczami i drobinkami brudu na opakowaniu produktu możemy znaleźć pod nazwą: Ammonium Lauryl Sulfate, Magnesium Lauryl Sulfate, TEA Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cetearyl Sulfate. Na temat jego szkodliwości urosło wiele mitów. Jednak w rzeczywistości składnik ten nie jest szkodliwy. Oczywiście w dużej ilości może podrażniać skórę i oczy. Kosmetyków z tym składnikiem muszą unikać osoby ze skórą wrażliwą i alergiczną.

Wybierając kosmetyki powinniśmy starać się wybierać te, które w swoim składzie mają wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego. Dlaczego jest to takie ważne? Stosowanie kosmetyków bez substancji szkodliwych nie naraża nas na wystąpienie reakcji alergicznych. Inne substancje takie jak DHA mogą być szkodliwe dla skóry w połączeniu z działaniem promieni UV, formaldehyd z kolei jest substancją rakotwórczą na szczęście w kosmetykach stosowany jest w bardzo niewielkich ilościach.

Większość z tych substancji jest nadal badana pod kątem szkodliwości dla organizmu człowieka. Dopóki ich bezpieczeństwo nie zostanie udowodnione naukowo lepiej wstrzymać się z kupowaniem kosmetyków, zawierających w składzie powyższe substancje.

Więcej interesujących informacji o kosmetykach znajdziesz w portalu https://www.kosmetyczne.pl/.