Retinol – czym jest?

Retinol, znany również jako witamina A, jest znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych i dlatego jest często stosowany w produktach do pielęgnacji ciała. Stymuluje odnowę komórkową i wspomaga produkcję kolagenu w organizmie, która zmniejsza się we wczesnych latach 30-tych. Retinol działa w górnych warstwach skóry i sprawia, że ​​skóra jest gładsza i bardziej równomierna, ponieważ może zmniejszać plamy pigmentacyjne, wygładzać drobne zmarszczki i zmniejszać duże pory.

Jak działa retinol?

Retinol jest znany jako złoty standard odmładzania skóry lub jako aktywny składnik przeciwstarzeniowy. Młode kobiety często myślą, że jeszcze go nie potrzebują. Witamina A może poprawić znacznie więcej niż istniejące oznaki starzenia. Wiemy, że witamina A może mieć różne działanie we wszystkich warstwach skóry. Lata badań potwierdziły, że podczas jej stosowania odnowa komórek jest przyspieszona. Substancja czynna pomaga usunąć nierówności i przebarwienia oraz stymuluje produkcję kolagenu. Skóra wygląda na świeższą i bardziej promienną. Zmniejszone są uszkodzenia skóry spowodowane na przykład promieniowaniem UV. 

Dla kogo odpowiedni jest składnik aktywny? Dla wszystkich!

Retinol, jeśli jest właściwie sformułowany, jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Nacisk kładziony jest tutaj na formułę: najlepiej taką, która jest kapsułkowana i uwalniana w taki sposób, aby można było uniknąć podrażniających skutków ubocznych. Wtedy każda skóra może to przynieść korzyści z retinolu. Jeśli jednak często borykasz się z problemami skórnymi, na wszelki wypadek powinieneś skonsultować się z dermatologiem. 

Rano czy wieczorem: kiedy powinienem stosować retinol?

Najlepiej przed pójściem spać! Wciąż czyta się, że retinol uwrażliwia skórę na światło. To już nie działa w przypadku nowoczesnych, dobrze skomponowanych produktów. Witamina A traci skuteczność w ciągu dnia. Niemniej jednak najlepiej w ciągu dnia nakładać krem ​​z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym – codziennie, cały rok.