Sucha skóra często wymaga większej troski i uwagi, ponieważ może być matowa, szorstka i szybciej widoczne są na niej oznaki starzenia. Suche skórki czy zmarszczki mimiczne to tylko niektóre jej elementy rozpoznawcze. Jak ją rozpoznać i odpowiednio pielęgnować? Podpowiadamy.
Rozpoznanie skóry suchej
Skóra sucha zazwyczaj jest dziedziczona genetycznie. Oznacza to, że jeżeli któryś z twoich rodziców posiadał ten typ cery, masz większą możliwość, że również u ciebie występuje. Może ona również powstać w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Najprościej jest ją rozpoznać przez umycie twarzy wodą z mydłem, a następnie pozostawienie jej na 30 minut. Jeżeli w tym czasie poczujesz, że twoja skóra cię piecze a przeglądając się w lustrze, zauważysz suche plamki i skórki — najprawdopodobniej twoja cera jest sucha lub odwodniona.
Cechy charakterystyczne cery suchej
Sucha cera jest matowa i szorstka w dotyku. Pojawiają się na niej suche skórki i jest cienka, mało elastyczna i bardzo podatna na uszkodzenia. Z tego powodu szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Produkuje mało sebum, przez co nigdy się nie błyszczy, jednak dzięki temu jest pozbawiona zaskórników. Źle wpływają na nią wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr czy wysoka temperatura. W takich warunkach może występować jej pieczenie lub pękanie naczynek krwionośnych.
Pielęgnacja cery suchej
Cera sucha jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych, ze względu na niewielką produkcję sebum, dlatego należy ją szczególnie chronić. Przede wszystkim należy ograniczyć jej opalanie i wystawianie na mróz. Należy również zastosować odpowiednią pielęgnację. Krok po kroku powinna wyglądać następująco:
- Oczyszczanie — należy unikać mydła. Twarz powinna być myta przy pomocy dedykowanego dla niej żelu.
- Tonizowanie — niezbędnym elementem w pielęgnacji cery suchej jest przywrócenie jej odpowiedniego pH kwasowo-zasadowego. Tonik jednocześnie niweluje uczucie ściągnięcia.
- Krem do twarzy — jest to bardzo ważny element pielęgnacji cery suchej, ponieważ chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy warstwę ochronną, która zapobiega wysuszaniu się skóry. Nawilżają ją, nabłyszcza i odżywia.