Skurcze podczas treningu. Dlaczego bywają naszą zmorą?

Pojawiają się bez względu na dyscyplinę sportową jaką uprawiamy. Czy to basen, joga czy fitness, skurcze potrafią złapać w najmniej spodziewanym momencie. Organizm daje nam wyraźny (i bolesny!) znak, że coś jest nie tak. Skąd się w ogóle biorą skurcze?

Niedobór elektrolitów

Podczas treningu o średniej i wysokiej intensywności spalamy nie tylko kalorie i tkankę tłuszczową. Nasze ciało również się poci, a wraz z nim tracimy sód, potas i magnez. To, że na siłowni namawiają nas do kupna napoju z elektrolitami, ma na celu nie tylko działanie marketingowe. Te niezbędne pierwiastki trzeba uzupełniać, inaczej mogą pojawić się właśnie bolesne skurcze mięśni.

Jak ich uniknąć?

Przede wszystkim podczas treningu ale i po nim, musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zadbaj również o właściwe przygotowanie motoryczne mięśni. Dzięki temu twoje mięśnie nie przeżyją stresu podczas nadmiernego wysiłku. Druga sprawa, to zwrócenie uwagi na to, co jesz. W trakcie długiego wysiłku np biegu, podjadaj węglowodany i żele z aminokwasami. One wspomogą cię i jednocześnie zabezpieczą przed niechcianymi skurczami.

Rozciąganie po treningu!

Nie można również zapominać o najważniejszej protreningowej kwestii – dobry stretching to idealne zakończenie treningu, a jednocześnie najlepszy wstęp do regeneracji. Dlatego też, aby uniknąć skurczy podczas ćwiczeń, musisz pamiętać o regularnym rozciąganiu. Bo wbrew powszechnej opinii, to również ważna strona każdej aktywności fizycznej.

Szukasz więcej treningowych inspiracji? Zobacz stronę kondycja.pl