Gorąca kąpiel nie taka relaksująca? Oto za i przeciw długiemu moczeniu w wannie!

Po pełnym stresów dniu albo intensywnym treningu, wielu z nas marzy jedynie o tym, aby położyć się w wannie pełnej ciepłej wody i piany. Najlepiej z kieliszkiem ulubionego wina i dobrą książką. Jak się okazuje, te luksusy nasze ciało nie zawsze znosi najlepiej. Dlaczego?

Dobre strony kąpieli

Zaniżając się w wannie pełnej gorącej wody, serwujesz sobie detoksykację i regenerację organizmu. Nawet 20 minut w wannie sprawi, że będziesz rozluźniona oraz przyjemnie zrelaksowana. Do tego z pewnością poczujesz przypływ dobrego humoru, bo kąpiel stymuluje produkcję endorfin. Pozytywnymi aspektami są również takie rzeczy jak łagodzenie bóli mięśni i stawów oraz ogólne uspokojenie. Dosypując soli morskiej albo lawendowej, serwujesz sobie cudowny wstęp do mocnego snu. Jednak taka gorąca kąpiel ma też swoje minusy,

Nie dla wszystkich

Z relaksu w wannie powinny zrezygnować osoby, które mają problem z pękającymi naczynkami. Zetknięcie z wysoką temperaturą będzie tylko potęgować negatywne działanie. Unikaj, jeżeli masz bardzo suchą i odwodnioną skórę. Gorąca woda tylko pogłębi te problemy. Nie urządzaj kąpieli również wtedy, gdy masz problemy ze skórą głowy. W trakcie i po zapewne będziesz mieć jeszcze większy wysyp i reakcje związane z nadwrażliwością.

Gorąca kąpiel, gdy jesteś w ciąży to również zły pomysł. Podczas pobytu w wannie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Podobnie, gdy masz miesiączkę. Unikaj również w przypadku, kiedy zażywasz leki na obniżenie ciśnienia lub też borykasz się z chorobami serca. Zaburzenia krzepliwości oraz nadczynność tarczycy to również przeciwskazania.

Szukasz więcej informacji o zdrowiu? Zobacz portal zdrowieonline.pl