Czy można używać kosmetyki z retinolem w słoneczne dni?

Od lat przyjęło się, że wraz z nastaniem słonecznych wiosennych i letnich dni, rezygnujemy z używania kosmetyków z retinolem. Wszak mocno złuszczają naskórek, więc są zakazane. To prawda, czy utarty mit?

Można, ale…

Retinol to bardzo silnie działający kwas, który należy stosować z umiarem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kosmetyki z tym składnikiem stosować również wiosną i latem. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Po pierwsze, nie doprowadzajmy do dużego podrażnienia skóry, także musimy uważać ze stężeniem tego kwasu. Druga sprawa, to obowiązkowa ochrona cery kremem ochronnym UV z SPF 50+. Replikacja powinna następować do dwie godziny. Kolejny ważny aspekt, to intensywne i skoncentrowane na działaniu nawilżenie skóry.

Dlaczego akurat retinol?

To jeden z najmodniejszych składników pielęgnacyjnych, który w niskim stężeniu znajdziesz w większości kosmetyków drogeryjnych. Ze względu na swoje intensywne złuszczanie, dawkowanie stężenia powinno się rozpocząć od najmniejszej ilości, a potem sukcesywnie powiększać aż do uzyskania efektu pięknej, gładkiej skóry. Taka mocna ingerencja w naskórek właśnie poddała pod wątpliwość zasadność używania retinolu latem. O wiele łatwiej tu o przebarwienia, które zostają z nami zazwyczaj na długi czas. Dlatego tak istotna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna.

Aplikuj zgodnie z zasadami!
Jeżeli chcesz dobrze chronić swoją skórę w trakcie kuracji z retinolem, musisz zadbać o właściwą kolejność aplikowania kosmetyków. Na oczyszczoną skórę nałóż kosmetyk z retinolem, potem odżywczy olejek. Następnie nie żałuj kremu z wysokim filtrem UV, a potem dopiero krem nawilżający. Taka kolejność sprawi, że skóra będzie poprawnie chroniona.

Więcej o pielęgnacji twarzy poczytasz również na madra.pl