Dlaczego mam spierzchnięte usta i jakie są na nie sposoby?

 W zimnych porach roku wiele osób boryka się ze spierzchniętymi i suchymi ustami. Jak je właściwie pielęgnować? 

Dlaczego usta pierzchną?

Skóra uwalnia tłuszcz przez gruczoły łojowe. Chroni to i zapobiega jej wysychaniu, zwłaszcza gdy jest zimno. Jednak w ustach praktycznie nie ma gruczołów łojowych i ta naturalna ochrona organizmu nie jest dostępna. Dodatkowo skóra na ustach jest bardzo cienka.
Zwilżanie językiem na krótko łagodzi uczucie napięcia, ale na dłuższą metę pogarsza stan skóry. Kiedy ślina wyparowuje, dodatkowe nawilżenie zostaje wycofane, a skóra staje się jeszcze bardziej sucha niż wcześniej.

Jakie produkty pielęgnacyjne pomagają?

To, czego teraz potrzebuje podrażniona skóra, to tłuszcz – zawarty np. w wazelinie. Można też zastosować substancje wspomagające gojenie, jak dekspantenol. Ten aktywny składnik często można znaleźć w pomadkach pielęgnacyjnych z apteki. Również rośliny lecznicze, takie jak nagietek, znajdują się również w wielu balsamach do ust ze względu na ich właściwości przeciwzapalne i lecznicze. Z domowych sposobów można posmarować usta miodem — ma on działanie regenerujące, przeciwzapalne i nawilżające, dzięki czemu regeneruje usta.

Jak można zapobiec pękaniu ust?

Doświadczenie pokazuje, że zimą masz tendencję do pękania ust? Musisz je codziennie pielęgnować za pomocą sztyftu pielęgnacyjnego lub balsamu do ust. Kremy chroniące przed zimnem pomagają również w niskich temperaturach. Możesz również przemyśleć swoją rutynową pielęgnację skóry, a w razie potrzeby udać się do dermatologa.