Jak regularne treningi Nordic Walking wpływają na naszą cerę? Efekty cię zadziwią!

Wiosna już prawie w pełni a wraz z nią, cieplejsze i dłuższe dni. W ogrodach i na balkonach rozpoczynają się pierwsze prace, a ptaki śpiewają głośno od samego rana. Jeżeli czujesz, że chcesz wyjść na spacer, koniecznie zabierz ze sobą kijki. Nordic Walking to nie fanaberia, a przyjemny sport dla każdego, bez względu na wiek!

Dlaczego warto ćwiczyć Nordic Walking?

Sport ten został wymyślony w Finlandii, jako trening zastępczy dla narciarzy biegowych. Jednak szybko zauważono pozytywne skutki tej aktywności i tak w krótkim czasie ten spacer z kijkami zrobił się popularny na całym świecie. Przede wszystkim fantastycznie pływa na nasze zdrowie. Polepsza koordynację ruchową oraz wydolność oddechową. Nie musisz mieć super kondycji, by zacząć chodzić z kijkami. Pewne jest, że przy regularnych treningach, z pewnością ją nabierzesz.

Wykonując ten sport regularnie, z pewnością spalisz sporo kalorii. Do tego większych ruchomość stawów i kręgosłupa. Sprawisz też, że mięśnie barków i szyi będą rozluźnione. Dodatkowo uaktywnisz i wzmocnisz większość mięśni w swoim ciele. W lepszym stanie będzie również twoja kondycja i balans. Wartością dodaną jest również fakt, że aby zacząć, potrzebujesz praktycznie tylko sportowe buty oraz kijki, które kupisz za nie więcej niż 100 zł.

Odpowiednio dobrane kijki

Aby kije do Nordic Walking spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. Najważniejszym kryterium jest tu wzrost osoby ćwiczącej. Przed zakupem koniecznie musisz przymierzyć kije, bo one będą z tobą podczas całego treningu. Stań prosto, weź kijki w dłoń i oprzyj je o ziemię, wyciągając ręce przed siebie. Następnie popatrz na kąt, jaki powstał między imieniem a przedramieniem. Jeżeli jest kąt prosty, to znaczy że trzymasz w dłoniach kije skrojone na twoją miał.

Można również dobrać je, biorąc pod uwagę wzrost. Teoretycznie kije nie powinny być dłuższe niż 68 procent wzrostu osoby która ich będzie używać. Zaawansowani zawodnicy sięgają po nieco dłuższe kije. Czyli teoretycznie, dla osoby o wzroście 180 cm kije będą mieć wysokość około 120 cm.

Zadbaj o obuwie!

Dobre buty sportowe to podstawa w większości uprawianych sportów. Jeżeli chodzi o Nordic Walking, zasada jest jedna: elastyczna podeszwa, grubsza niż w przypadku butów do biegania. W dobrych sklepach sportowych spotkasz już modele butów specjalnie dedykowane tej dyscyplinie sportowej. Jednak tak naprawdę, na początku sprawdzą się każde, w miarę wygodne buty. Pamiętaj, że będziesz w nich wykręcać kilka kilometrów podczas jednego spaceru.

Szukasz więcej inspiracji sportowych? Zobacz portal kondycja.pl

Jeden komentarz w temacie “Jak regularne treningi Nordic Walking wpływają na naszą cerę? Efekty cię zadziwią!

  1. Zaskakujące. Nie sądziłam, że jest jakakolwiek zależność między cerą na nordic walking. Pora wypróbować!

Comments are closed.