Czy ćwiczenia podczas upałów mają sens? Dostosuj wysiłek do temperatury!

Za oknem pełnia lata i rozpieszczająca nas aura. Właśnie wtedy wiele z nas myśli o rozpoczęciu ćwiczeń w sposób bardziej aktywny. Jednak na przeszkodzie może tu stanąć temperatura otoczenia. Gdy jest za gorąco, zrezygnuj z większego wysiłku!

Kardio i upał? To niedobrana para!

Organizm ludzki nie jest przyzwyczajony do pełnej aktywności podczas wysokich temperatur. Tym samym każde ćwiczenia o podwyższonym stopniu trudności, sprawią, że ciało odczuje je jeszcze mocniej. Poza tym kardio może dodatkowo obciążyć serce i mięśnie. Zamiast dobrego treningu z krótką regeneracją, możesz nabawić się kontuzji, o którą w tym przypadku nietrudno.

Jak ćwiczyć podczas upałów?

Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie klimatyzowanych sal na siłowni. W takich warunkach nawet intensywne kardio nie jest straszne. Jeżeli jednak wolisz ruch na świeżym powietrzu, wybieraj godziny wczesnoporanne, kiedy jeszcze powietrze nie jest tak nagrzane. Tylko wiąże się to z wcześniejszym wstawaniem, na co nie każdy jest gotowy. Nawet dla pobudzającego treningu.

Woda to podstawa

Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną latem, koniecznie miej ze sobą butelkę wody. Najlepiej, aby była to woda źródlana, z dodatkowymi minerałami. Nie wahaj się również sięgać po elektrolity, które uzupełnią niedobory związane z utratą ich wraz z poceniem się. I chociaż dezodorant to podstawa, to zaakceptuj fakt, że człowiek musi się pocić, aby regulować temperaturę ciała.