Dlaczego pięty pękają

Dlaczego pięty pękają i są suche jak wióry? Wina może leżeć po stronie twoich codziennych nawyków!

Nie da się ukryć, że suche i pękające pięty nie wyglądają estetycznie. Bywa, że wysuszenie jest na tyle dotkliwe, że uszkodzeniu ulega również naskórek aż do krwi. Jak więc pozbyć się tej przypadłości? Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego pięty pękają a potem, co możemy z tym zrobić.

Dlaczego pięty pękają?

Stan naszych stóp mówi wiele o kondycji organizmu. Pękające pięty to oczywisty sygnał, że w ciele dzieje się coś niedobrego. Jednak nim zaczniemy doszukiwać się różnego rodzaju chorób, spójrzmy na całą sprawę z szerszej perspektywy. Bo jednym z najczęstszych powodów są nieodpowiednio dobrane buty. Jeżeli te nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, to stopa nie zyskuje podparcia na jakie liczy. W efekcie stopy są w gorszym stanie a pięty pękają.

Jeżeli możesz więc, to unikaj dwóch rodzajów butów – pierwsze z nich to szpilki, w których stopa ma nieodpowiedni nacisk. Drugie, to japonki i klapeczki. Mimo że przewiewne, mają zbyt cienką podeszwę. W rezultacie, stopa się męczy i jest podrażniona.

Zobacz również: Kosmetyki z retinolem- czy można używać w słoneczne dni?

Pękające stopy to również efekt konkretnego stylu życia. Jeżeli dużo czasu w ciągu dnia spędzasz w pozycji stojącej, albo też ciężko pracujesz fizycznie, pękające pięty mogą być twoją bolączką. W takiej sytuacji tylko właściwa pielęgnacja może uratować twoje stopy.

O tym, dlaczego stopy pękają, decyduje również niedobór witaminy A, B5 a także E. Nie bez znaczenia jest tu też stopień nawodnienia organizmu. Pamiętaj więc o piciu odpowiedniej ilości wody!

Jakie choroby gdy pękają pięty?

Jak już wcześniej wspomniano, popękane i szorstkie pięty mogą być również objawem kilku poważnych chorób. Jedną z nich jest cukrzyca, a suche pięty są wynikiem otyłości, nieprawidłowej diety oraz braku aktywności fizycznej. Inną chorobą jest atopowe zapalenie skóry, a także niedoczynność tarczycy. Często suche pięty idą w parze również z łuszczycą.
Czy pamiętasz o swoich stopach?
To dlaczego stopy pękają, często wynika z naszego własnego zaniedbania. O ile krem do twarzy wklepuje raczej każdy z nas, a maseczkę nakładamy średnio raz w tygodniu, to stopy wciąż nie mają dobrej passy. Kiedy przypominamy sobie o nich, bierzemy zdzierak i mocno usuwamy naskórek. Jednym słowem – robimy to źle.

Jeżeli chcesz usunąć martwy suchy naskórek, przede wszystkim użyj delikatnego peelingu złuszczającego albo łagodnego zdzieraka. Lepiej powtarzać tę czynność częściej, ale z mniejszą siłą. Następnie wklep w stopy specjalnie dedykowany krem z wysoką zawartością mocznika. Kosmetyk ten najlepiej postawić sobie przy łóżku i aplikować co wieczór. Tylko dzięki regularnej pielęgnacji utrzymamy stopy w najlepszej kondycji.

Nieleczone pięty bolą

Może się zdarzyć, że w codzienności nie będziesz pamiętać o codziennej aplikacji kremu do stóp. Zapomnisz o peelingach i odpowiednich maskach. W konsekwencji bruzdy w pękających piętach będą coraz bardziej intensywne. Doprowadzi to do bólu pojawiającego się podczas chodzenia. Tylko odpowiednia pielęgnacja uchroni cię przed tym, więc nie zwlekaj!

Uważaj na skarpetki złuszczające

Przed kilkoma laty wielkim hitem okazały się skarpety złuszczające, po których zastosowaniu naskórek ze stóp schodził płatami. W efekcie możemy cieszyć się gładkimi stopami bez bruzd. Jednak nim znowu zaaplikujesz sobie taką kurację, koniecznie sprawdź skład preparatu z którym twoje stopy będą miały do czynienia przez 20 minut. Profesjonalne kosmetyczki odradzają tego rodzaju zabiegi właśnie ze względu na prawdziwy miks niewiadomych składników, które będą miały styczność z twoją skórą. O wiele lepiej iść na profesjonalny peeling do fachowej kosmetyczki.