Jak pozbyć się przebarwień na skórze

Jak pozbyć się przebarwień na skórze? Są sprawdzone sposoby!

Plamy, kropki, żółtawe, brązowawe, czasem bordowe. Jeżeli zastanawiasz się nad tym jak pozbyć się przebarwień na skórze, to wiadomości są dwie. Dobra, że można z nimi już realnie walczyć. Zła, że działanie to wymaga czasu i regularnej, przemyślanej pielęgnacji. Od czego zacząć?

Przebarwienia tylko od słońca?

Większość z nas, myśląc o przebarwieniach, ma na myśli plamki powstałe na skutek działania promieni UV. Skóra ma indywidualne predyspozycje i to, co dla jednych będzie zwykłym opalaniem, u drugich będzie skutkowało powstaniem nieestetycznych przebarwień. Jednak to nie jest jedyna droga. Część przebarwień wynika z niewłaściwie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych. Jakich? Chociażby wyciskanie pryszczy.

Zobacz również: Uczulenie na słońce to mit? Zobacz skład kosmetyków, które używasz!

Stan zapalny, jakim jest trądzik, często wymusza na nas pewne czynności. Jedną z nich jest właśnie wyciskanie pryszczy. Jednak, co zgodnie powtarzają dermatolodzy, to najprostsza droga nie tylko do zaognienia stanu zapalnego, ale i do powstania nieestetycznych przebarwień. W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej mechaniczne usuwanie pryszczy to najgorsze, co możesz sobie zafundować. W tym przypadku postaw na nawilżanie i oczyszczanie.

Jednak przebarwienia mogą również powstać ze względu na inne, niezależne od nas czynniki. Jednym z nich są przyjmowane leki. Może się okazać, że po zażyciu leków przeciwzapalnych albo przeciwmalarycznych, na twojej skórze pojawią się brązowe plamy zwane melasmą. Często również skarżą się na nie kobiety w ciąży. Niestety, melasma nie zniknie sama z siebie po odstawieniu leków czy urodzeniu dziecka.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Całą procedurę warto zacząć od określenia, z jak dużą skalą problemu mamy do czynienia. Gdy jest ich naprawdę dużo, warto skonsultować je z lekarzem, celem wyeliminowania ewentualnych chorób współistniejących. Na rynku kosmetycznym jest bardzo dużo preparatów mających na celu zniwelowanie przebarwień. Planując kurację, weź pod uwagę takie składniki jak witamina C, kwas kojowy czy korzeń lukrecji. Mile widziane są również kwas glikolowy i azelainowy a także retinoidy.

Co istotne, im szybciej zdecydujesz się na kurację, tym większe prawdopodobieństwo szybszego uporania się z tą przypadłością. Zwlekanie może się źle skończyć, bo brązowy pigment może z czasem wniknąć w głębsze warstwy skóry. Choć gabinety kosmetyczne prześcigają się w zabiegach odmawiających, spokojnie możesz zacząć od kuracji w domowym zaciszu.

Ochrona przed przebarwieniami
Nie da się ukryć, że raz wyleczone przebarwienia mogą powrócić. Dlatego tak ważne jest, aby w swojej codziennej pielęgnacji używać kremów z filtrem ochronnym. Wbrew pozorom, ochronę UV powinno się stosować nawet w okresie zimowym, kiedy teoretyczne ekspozycja na promienie słoneczne jest najmniejsza.

Zobacz również: Najważniejsze zasady w stosowaniu kremów z filtrem UV. Sprawdź czy robisz to dobrze!

Kiedy do dermatologa?

Odpowiedź jest jedna- zawsze, gdy czujesz, że coś cię mocno zaniepokoiło. Przebarwienia bardzo łatwo można pomylić z pieprzykami. Te ostatnie znamiona są nieodłączną częścią naszego życia i w dużej mierze nie są groźne. Jednak mały procent tych małych i większych kropek w przyszłości może zamienić się w niebezpiecznego raka skóry. Traktowanie tych miejsc kosmetykami na przebarwienia, może być opłakane w skutkach. Dlatego jeżeli coś się zaniepokoi, koniecznie zasięgnij rady specjalisty.