Przebarwienia na twarzy. Czy jest na nie skuteczny sposób?

Czasem powstają w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Bywa, że są odpowiedzią na choroby, które nas dopadają. Z przebarwieniami na twarzy można skutecznie walczyć. Warto wiedzieć, jak konkretnie!

Skąd te przebarwienia?

Pierwszy powód, to szkodliwe działanie promieni słonecznych. Przenikają one przez naskórek, gdzie mobilizują do działania komórki pielęgnacyjne skóry. Jeżeli niektóre z nich ulegną trwałemu zaburzeniu, wydzielają za dużo melaniny. W konsekwencji powstają nieestetyczne przebarwienia. Najczęściej są one na twarzy, szyi albo zewnętrznej części dłoni.

Drugi, to burza hormonów. Niestety, zmiany w naszym organizmie, jakie zachodzą na przestrzeni lat, nie są bez znaczenia dla naszej skóry. Ciąża, menopauza albo antykoncepcja hormonalna to prawdziwy sprawdzian. I bywa, że właśnie wtedy na skórze pojawiają się przebarwienia.

Kolejny to problemu skórne, takie jak stany zapalne, reakcje alergiczne albo infekcje. Bywa, że używanie pewnych kosmetyków, nawet tych z naturalnym składem może uczulić. A w zetknięciu z promieniami UV powodują nadmierną produkcję melaniny.
Ostatni już, to choroby wewnętrzne, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy niedoczynność nadnerczy. Najbardziej podatna na działanie promieni słonecznych jest skóra po laseroterapii.

Zobacz również: Jak poprawnie tonizować twarz?

Zapobieganie przebarwieniom

Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się przebarwień, pierwszym krokiem powinno być dbanie o kosmetyki jakich używamy na codzień. Postaw na kremy z wysokim filtrem UV i stosuj je przez cały rok, a nie tylko podczas ciepłych miesięcy. Zadbaj, by ochrona była pełna, zarówno przed promieniami UVA jaki i UVB. Wychodząc na słońce, nie używaj kosmetyków z retinolem albo kwasami, bo one uwrażliwiają skórę na działanie słoneczne.

Sposoby na pozbycie się przebarwień

Niestety, tu nie ma jednej metody i skutecznego u wszystkich kosmetyku. Szukaj takich, które pomagają rozjaśnić skórę oraz wyrównują jej koloryt bez podrażnień. Na rynku kosmetycznym znajdziesz ich całkiem sporo, lecz nie oczekuj szybkiego efektu. Daj sobie czas, w międzyczasie odpowiednio zabezpieczając skórę przed kolejnymi przebarwieniami. Możesz również zgłosić się na konsultację kosmetologiczną, podczas której wraz z doświadczonym kosmetologiem wybierzecie najlepsze rozwiązanie.